Skip to content

Sposób na wolno-chodzących / HOW TO DEAL WITH SLOW WALKERS

January 11, 2012

/English follows/

Jedną z rzeczy, która mnie zdziwiła po przyjezdzie do Tokio było mianowicie jaki ogrom ludności może jednocześnie pojawić się na ulicy i jak mozolnie wolno się on porusza. Mówi się, że życie w Tokio jest “szybkie”, że to jedno z tych metropolii co nigdy nie śpią, i może to i prawda ale na pewno nie dotyczy to chodzenia po ulicach, w miejscach publicznych. Nie mam pojęcia skąd to wynika. Kiedyś miałem teorię, że przez swoje uzależnienie od telefonów komórkowych Japończycy po prostu ciągle coś czytają i odpisują na tych swoich komórkach/każdy telefon tutaj ma internet/ nie patrząc w ogóle gdzie i jak szybko chodzą. Ale czy to jest naprawdę powód – nie wiem.
Znalazłem za to ostatnio na Youtube krótki film, który robi teraz furorę tutaj, a mianowicie o małym wynalazku, który pomaga w szybki przemieszczaniu sie po ulicach, chodnikach, stacjach i nawet w sklepach. Tytuł filmu “How to deal with slow walkers” czyli ” Jak poradzić sobie z wolno-chodzącymi”.
Proszę potraktujcie ten filmik z przymrużeniem oka i tylko podpowiem, że w Japonii jest dozwolone i powszechnie stosowane jeżdżenie rowerami po chodnikach.
Film ten jest tylko w języku japońskim ale tłumaczenie nie jest tutaj konieczne.
…………………………………………………………………………

One of those things which really surprised me after coming to Tokyo was how huge amount of ppl could be in the street in the same time… and how slow they can move. They say that life in Tokyo is fast and and that it is one of those big cities which never sleep and maybe that is the truth however it is nothing to do with low-speed on the streets and public places. I have no idea where it comes from. Before I had this my own private theory that Japanese people by their addiction to their mobile phones /here every phone has internet connection/ all the time reading or typing something with not much clue where and how fats they walk. But if it is the real reason – I am not sure.
Anyway, I have found a short movie on Youtube called “How to deal with slow walkers” and it tells the story about little invention which helps a lot in moving faster on Tokyo streets, public places and even in the shops. Please do not take it too seriously and also I will give you one hint: in Japan it is allowed and practised to ride a bicycle on the pavement.
The movie is in Japanese only but you do not need the translation, you will understand it.

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: