Skip to content

Wiśniowa Prognoza Pogody oraz SAKURA NOW for ipad&iphone/SAKURA Forecast & SAKURA NOW for ipad&iphone/

April 15, 2012

         from JWA – Japan Weather Association

ENGLISH follows…

Wiśniowa Sakura jak to bywa przychodzi, zostaje tak na około tydzień i potem powoli… opada. I jak to bywa o tej porze roku częścią prognozy pogody, oprócz opadów i wiatrów, temperatur i ciśnień, jest wiśniowa prognoza, czyli gdzie i dokładnie w jakim czasie drzewa wiśń zaczynają kwitnąć, a kiedy przestają. W Japonii ta wiśniowa wędrówka zaczyna się od południa i kończy na północy.

I dla tych co w tym roku przegapili ową wiśniową porę w Japonii, lub po prostu tutaj nie przebywają, jest nowa aplikacja na ipada/iphona SAKURA NOW. Jej podstawowa wersja jest za darmo i można tutaj ustwić i wiatr i ilość spadajacych płatków wiśni. Kąt pod jakim spadają zależy też pod jakim kątem jest trzymany iphone/ipad.

……………………………………………..

Sakura / Charry Blossom as its nature is comes and stays for about a week and then goes away. In this time of the year part of weather forecats is sakura forecast, as cherry trees starts blooming from the south of Japan and then goes up to the north.

And for those who missed sakura season this year or basically for those who are not in Japan there is stilll a way to enjoy falling cherry pinkish/whiteish petals – all thanks to SAKURA NOW app for iphone/ipad and… it is free. You can even set the wind and the volume and the way its falling depends on which way/angle you hold the device. Fun.

SAKURA NOW at itunes Apple Store

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: